Preskoči na glavni sadržaj
Legalistik - Softver za advokate
Besplatan pravni mini-alat za advokate i pravnike

Kalkulator sudskih i prekluzivnih rokova

Izračunajte tačan datum isteka žalbenih i prekluzivnih rokova u parničnom, izvršnom, upravnom i prekršajnom postupku. Alat automatski primjenjuje pravilo prvog narednog dana (dies a quo) i pomjera istek sa neradnih dana (subota i nedjelja) na ponedjeljak.

Pravni kalkulator • čl. 360 ZPP (FBiH / RS)

Kalkulator sudskih i prekluzivnih rokova

Automatski izračun početka toka roka (dies a quo), kalendarskog isteka i zakonskog pomjeranja sa neradnih dana (subota i nedjelja) na prvi naredni radni dan.

Mjerodavni zakonski propisi po jurisdikcijama: BiH (FBiH / RS): čl. 360 ZPP Srbija: čl. 104 ZPP Hrvatska: čl. 112 ZPP Crna Gora: čl. 114 ZPP

Dan prijema pismena se ne uračunava u rok (čl. 360. st. 1. ZPP — dies a quo non computatur in termino).

dana

Unesite željeni broj dana (1–3650)

Trajanje zakonskog roka

Rezultat zakonskog obračuna

8 dana
Datum prijema (Dan 0) Dan 0
Petak, 23. oktobar 2026. (2026-10-23)

Dan uručenja pismena — ne uračunava se u trajanje roka

Početak toka roka (Dan 1) Dan 1
Subota, 24. oktobar 2026. (2026-10-24)

Prvi dan toka roka (dies a quo = prijem + 1 dan)

Kalendarski istek roka Nominalno
Subota, 31. oktobar 2026. (2026-10-31)

Nominalni dan bez uračunavanja vikenda

Konačni rok za predaju podneska
Podnesak se mora predati sudu ili na poštu do 24:00h
Konačni prekluzivni rok (Istek)
Ponedjeljak, 2. novembar 2026. (2026-11-02)
Podnesak se mora predati sudu ili na poštu do 24:00h
Napomena o državnim, entitetskim i vjerskim praznicima

Kalkulator automatski pomjera rokove koji padaju u subotu ili nedjelju na prvi naredni radni dan prema ZPP-u. Državni, entitetski, kantonalni i vjerski praznici ovise o sjedištu nadležnog suda (FBiH, RS, Brčko distrikt, Srbija, Hrvatska, Crna Gora) i moraju se dodatno provjeriti prema službenom kalendaru neradnih dana tog suda.

Pravila računanja rokova po Zakonu o parničnom postupku

1. Pravilo prvog dana (Dies a quo)

Dan kada je pismeno dostavljeno ili saopšteno ne uračunava se u rok, već se za početak roka uzima prvi naredni kalendarski dan u 00:00h.

2. Pravilo neradnog dana (Dies ad quem)

Ako posljednji dan roka pada na državni praznik, nedjelju ili u drugi dan kada sud ne radi (subota), rok ističe protekom prvog narednog radnog dana u 24:00h.

3. Blagovremenost predaje pošiljke

Predaja podneska sudu putem preporučene pošiljke na pošti smatra se danom predaje sudu. Pošiljka poslana do 24:00h posljednjeg dana roka je blagovremena.

Legalistik Cloud

Automatsko praćenje sudskih rokova u Legalistik Cloud platformi

Zaboravite ručno računanje i rizik od prekluzije. Legalistik automatski računa rokove, prepoznaje vikende i praznike, te šalje višestruke podsjetnike (email, SMS, mobilni push) vama i vašem timu.

Isprobajte Legalistik PRO 30 dana besplatno

Pravna pravila i napomene za računanje rokova

Važna pravna napomena i odricanje od odgovornosti

Ovaj kalkulator je razvijen kao besplatna stručna pomoć za advokatske kancelarije, pravne službe i stranke, temeljen na odredbama člana 360. Zakona o parničnom postupku FBiH i ZPP RS. Iako se algoritam strogo pridržava procesnih pravila o računanju rokova na dane i pravilu prvog narednog radnog dana, korisnici su dužni samostalno provjeriti specifične kantonalne, entitetske ili vjerske neradne praznike, kao i eventualne posebne rokove propisane posebnim zakonima (lex specialis).

Uobičajeni zakonski rokovi u BiH i regionu

  • 3 dana: Prigovor protiv rješenja o privremenoj mjeri osiguranja; dopuna neurednog podneska.
  • 8 dana: Žalba na procesna rješenja suda; prigovor na rješenje o izvršenju na osnovu vjerodostojne isprave.
  • 15 dana: Žalba protiv prvostepene presude u redovnom parničnom postupku; odgovor na tužbu.
  • 30 dana: Žalba na presudu u privrednim sporovima složene prirode; tužba u upravnom sporu.
  • 60 dana: Podnošenje revizije protiv pravosnažne drugostepene presude Vrhovnom sudu.

Savjeti za sigurno postupanje sa rokovima

  • Sačuvajte povratnicu / kovertu: Datum na poštanskom štambilju prijemnog pismena je ključni materijalni dokaz dana uručenja (dana prijema).
  • Preporučena pošiljka: Predaja podneska pošti putem preporučene pošiljke (R-pošiljka) priznaje se kao predaja sudu tog istog dana.
  • Elektronska evidencija: U softveru Legalistik svaki rok se unosi jednim klikom i veže uz elektronski karton spisa, uz automatske podsjetnike 7 dana, 3 dana i 24h prije isteka.
Legalistik Cloud

Digitalizujte svoju kancelariju uz minimalne troškove

Pridružite se stotinama advokata i pravnih timova u regionu koji svakodnevno štede sate administrativnog rada uz Legalistik.

Bez kreditne kartice • 30 dana PRO paket besplatno • Otkažite bilo kada

Isprobaj besplatno